מאגר משפטי לחיפוש בעזרת בינה מלאכותית
רוצים לראות איך משתמשים בדין רגע? לחצו כאן

יסודות העבירה של החזקת נכס חשוד

בהליך ערעור פלילי (ע"פ) שהוגש בשנת 2014 בעליון נפסק כדקלמן:

בנגוד לעבירה של קבלת רכב גנוב, היסוד הנפשי הנידרש להתקיימות יסודותיה של העבירה של החזקת נכס החשוד כגנוב הוא רשלנות בנוגע לחשד כי הנכס אכן גנוב.
...
לעומת זאת, אני סבורה כי ניתן להרשיע את המערער בעבירה של החזקת נכס החשוד כגנוב לפי סעיף 413 לחוק העונשין, עבירה שלצורך ההרשעה בה נדרשת הוכחה כי מדובר בנכס שמתעורר לגביו חשד הגיוני ומתקבל על הדעת שהוא גנוב.
סוף דבר: אציע לחבריי לקבל את הערעור בחלקו, כאמור בפסקאות 35-34 לעיל.
במקרה דנא התחושה השיפוטית הברורה, נוכח העננה הכבדה שמעל ראש המערער שהרכב הגנוב היה ברשותו (מסקנת חברתי באשר לזיהוי מקובלת עלי), ונוכח שתיקתו של המערער, נוטה לעבר "הפוטנציאל המפליל" (כדברי חברתי).

בהליך רע"פ (רע"פ) שהוגש בשנת 2014 בעליון נפסק כדקלמן:

בית המשפט המחוזי הפנה לעניין עבוד, לשיטתו ההלכה שנקבעה בו היא חד משמעית ולפיה עבירת השוד (ובעניינינו גניבה) כוללת בתוכה את יסודות העבירה של החזקת נכס חשוד.
...
מקובלת עלי עמדת המשיבה, לפיה הלכה זו לא נהפכה בעניין דהדל.
גם הטענה לפיה ניתנו בבתי המשפט המחוזיים פסקי דין סותרים בכל הנוגע לשאלת הפעלתו של מאסר על תנאי כאשר יש שוני ביסוד הנפשי, דינה להידחות.
סוף דבר, הבקשה למתן רשות הערעור נדחית בזאת.

בהליך תיק פלילי (ת"פ) שהוגש בשנת 2018 בשלום אשקלון נפסק כדקלמן:

כמו כן, הרשעת הנאשמים בעבירה של החזקת נכס החשוד כגנוב אין בה משום הפתעת הנאשמים מאחר ויסודותיה נבלעים בתוך עבירת הגניבה, וקל וחומר בזו של הגניבה החקלאית, ולכן ברי כי לנאשמים הייתה היזדמנות להיתגונן מפניה.
משכך, אני סבורה כי המאשימה הוכיחה ברמה הנדרשת בפלילים את יסודות עבירת החזקת נכס החשוד כגנוב וכאמור אין בהרשעה בעבירה זו כדי לקפח הגנת הנאשמים.
...
משכך, אני קובעת כי הגנתם של הנאשמים לא קופחה מעצם בקשת המאשימה להרשיעם בעבירת החזקת נכס החשוד כגנוב.
משכך, אני סבורה כי המאשימה הוכיחה ברמה הנדרשת בפלילים את יסודות עבירת החזקת נכס החשוד כגנוב וכאמור אין בהרשעה בעבירה זו כדי לקפח הגנת הנאשמים.
על אף שמהאמור עולה כי במצב אופטימלי ייתכן והיה על גורמי החקירה לבחון טענת ב"כ הנאשמים בסמוך לקרות האירוע, לאור העובדה כי מהמפורט לעיל עולה שהנאשמים לא מסרו כל פרט מזהה לגבי אותו גורם שלישי, לא מצאתי כי יש לתת משקל של ממש למחדל זה. סוף דבר לאור האמור מצאתי כי יש להרשיע הנאשמים בביצוע עבירת החזקת נכס החשוד כגנוב של פרי במשקל של כ-80 ק"ג. זכות ערעור כחוק.

בהליך תיק פלילי (ת"פ) שהוגש בשנת 2022 בשלום תל אביב - יפו נפסק כדקלמן:

במסגרת ע"פ 987/02‏ מדינת ישראל נ' זביידה (10.5.2004) קבע בית המשפט העליון, ביחס להוכחת יסודות עבירה של החזקת נכס חשוד כגנוב, כך: "במסגרת היסוד העובדתי של העבירה לפי סעיף 413 לחוק מוטל על התביעה להוכיח כי בנסיבות העניין קיים 'חשד סביר' שהנכס שבחזקת הנאשם גנוב, כלומר "..
...
כאמור, אין המדובר במקרה נדיר או חריג המקים הגנה מן הצדק בגין אכיפה בררנית שלא טמנה בחובה זדון, רחוק מכך, ואני מקבל את עדותו של השוטר גלוסקא שאם היה יודע (אם, למשל, הודעתו של השוטר מועדה אשר למעורבותם הלכאורית של האחרים היתה מגיעה אליו "בזמן") – גם האחרים היו נעצרים ומובאים לחקירה[footnoteRef:12].
השוטר באטה הסביר בעדותו בבית המשפט כי הימנעות מהתיעוד החזותי במקרה זה מקורה בשיקולים מבצעיים, שעיקרם מניעת סיכון לחשיפת הפעילות; אני מקבל את תשובתו, שהיא הגיונית, מסתברת ולא נסתרה.
התוצאה היא שאני דוחה את טענות ההגנה, בכפוף למפורט לעיל, ותוצאת פסק הדין מנויה בסעיף 24: הנאשם מורשע בעבירות של סחר בסם מסוכן, והחזקת סם לצריכה עצמית, ומזוכה מיתר העבירות שיוחסו לו בכתב האישום.

בהליך תיק פלילי (ת"פ) שהוגש בשנת 2013 בשלום רמלה נפסק כדקלמן:

קו ההגנה של הנאשם כלל בתוכו, באופן אנהרנטי, גם היתמודדות עם כל יסודות העבירה של החזקת נכס החשוד כגנוב.
...
לסיכום, הנני מרשיע את הנאשם בביצוע עבירה של החזקת נכס חשוד כגנוב לפי סעיף 413 לחוק העונשין.
סוף דבר לאור כל האמור לעיל הנני מורה כדלקמן : הנני מזכה את הנאשם מהעבירה של גניבה בידי עובד לפי סעיף 391 לחוק העונשין, מחמת הספק.
הנני מרשיע את הנאשם בביצוע עבירה "אחרת" שלא הופיעה בכתב האישום, היא העבירה של החזקת נכס החשוד כגנוב לפי סעיף 413 לחוק העונשין.
קבלת מראה מקום

השאירו פרטים והמראה מקום ישלח אליכםעורכי דין יקרים, חיפוש זה מגיע מדין רגע - מערכת סגורה המאפשרת את כל סוגי החיפוש בהקלדה בשפה חופשית מתוך הפסיקה בנט המשפט ובבית המשפט העליון. כחלק ממהפכת הבינה המלאכותית, אנו מלמדים את המערכת את השפה המשפטית, אי לכך - אין יותר צורך לבזבז זמן יקר על הגדרות חיפוש מסורבלות. פשוט כותבים והמערכת היא זו שעושה את העבודה הקשה.

בברכה,
עו"ד רונן פרידמן

הצטרפו לאלפי עורכי דין שמשתמשים בדין רגע!

בין לקוחותינו